ŠVÝCARSKO, LUCEMBURSKO
Hory, jezera, moderní business centra i tradiční chajdaloupky, efektivní infrastruktura s důrazem na cyklostezky, luxusní lyžařská střediska, našlapaná ekonomika, 4 úřední jazyky, drahý auta, kvalitní čokoláda a předražený hodinky. Švýcarsko je přesně takové, jak jsem si ho představoval. To se často nestává. Těm 8,5 milionům obyvatel by se dalo poprávu závidět, tudíž to učiním.
Když už jsem nakousl ty hodinky, tak pro zajímavost nejdražší kousek od švýcarské firmy Patek Philippe byl v r. 2017 vydražen za 31 milionů dolarů. Nekup to.
Přijíždíme do Ženevy. Město působí čistě a prostorně. 20% urbanizované plochy pokrývá zeleň, přičemž západní cíp obřího Ženevského jezera (rozlohou přes 500km2) je silně integrován do městského života a poskytuje zázemí pro flotilu plachetnic všech možných velikostí. Tady by mi nevadilo se narodit.
Naši vyvinutí přátelé s křížem na vlajce jsou příjemní a spořádaní. Několikadenní průjezd Švýcarskem lze s klidem zařadit do seznamu TOP 3 v rámci našeho menšího eurotripu. Zejména malebným místem je horská vesnička Zermatt, se svými luxusními hotýlky alpského stylu a výhledem na ikonickou horu ve tvaru šelmího špičáku – Matterhorn. Zablbli jsme, udělali fotky a měli asi celkem kliku, neboť náš nelegální průjezd do centra dění, cca 5km vzhůru zásobovací silničkou za ignorovaný zákaz vjezdu, se nesetkal s žádnou sankcí.
Dostáváme se do Lucemburska, které by se dalo popsat jako nejbohatší vesnice v Evropě. Domky jsou nízké, opečované, auta luxusní a v okolí se tetelí vinice, které shůry sleduje romantický hrádek. Lucemburské vévodství vévodí cca půl milionu obyvatel, jsou zde 3 úřední jazyky (lucemburština, němčina a francouzština) a jedná se o ekonomiku s nejvyšším HDP/os. na světě. Tahle zemička nám doslova učarovala, jen škoda, že se nemůžeme zdržet déle.
Poslední dva dny v kuse prší, takže venkovní aktivity jsou na druhé koleji. Jde se na nákupy. Nabýváme přesvědčení, že v německých shopech narozdíl od českých jsou hezčí věci, víc a za lepší ceny. Taky potraviny jsou kvalitnější, BIO je standard. Říkám si, to je fakt nefér, ale co už, je potřeba toho využít dokud jsme v tady. Na stěžování bude čas zas v Česku. Repertoár pantoflí Birkenstocks vykouzlí úsměv na tváři mnohých moderních slečen, není tedy žádným překvapením když si některá (nejmenovaná) z nich odnáší hned 4 páry. Abych byl korektní, dva z nich jsou moje.
A co vlastně furt děláme v tom autě? Po více než 3 týdnech na cestě lze říct, že náš režim je relativně stabilizovaný a zahrnuje aktivity jako: dlouhé vstávání, pití kávy, řízení, nahodilé procházky po okolí, fotografování, ježdění po městech na onewheelu, pádlování na kajaku, vaření v mobilní mini kuchyňce nacpané do kufru auta, chození po restauracích, pití kávy, plavání, cvičení, pití piva, pití vína, hulení, čtení, hraní her, hádky, bitky, bodání nožem, neproduktivní brouzdání na sociálních sítích, pití kávy a další… Klasickej vanlajf.