Bye bye Thailand
[21.-27.2.2020]
Kvůli mým plicním potížím, jsme na týden neplánovaně uvízli v Bangkoku. Jsou teda i příjemnější místa v Asii, kde strávit sedm dní, ale to se nedá nic dělat. Rozhodli jsme se dát Bangkoku druhou šanci. V první řadě je potřeba se psychicky vyrovnat s punkovým stravováním (více níže), všudypřítomným hlukem, chaotickou dopravní masou a štiplavým smogem. Zbytek už je pohoda. Objevili jsme velký, klidný park, kde veverky zobou oříšky z ruky. Navštívili jsme skvěle zorganizovanou cooking class a uvařili si ty největší thajské mňamky jako Pad Thai, Tom Yum, Green Curry nebo Mango Sticky Rice (!!!). Povečeřeli jsme s kamarády z Jihlavy (ahoj na Zéland!), pohráli si s roztomilýma syslíkama, prochodili co šlo prochodit a sehnali jsme konektor na zrcadlení Netflixu z iPhonu do televize. Juch.
Nepostradatelný skill pro přežití v Thajsku je ovládání hůlek. Občas narazíte na vidličku nebo lžíci, ale zásadně nedostanete nůž. Základním kořením je chilli paprička, čím menší, tím zapeklitější. Jednou jsem si objednal nepálivou Tom Yumku a sklidil upřímný výsměch. To bílé v ušmudlané dochucovací dózičce není sůl, nýbrž cukr a to vedle, jak jste tušili už z druhé strany ulice, je rybí omáčka. Z nabídky proteinů je k dispozici kuřecí, vepřové i hovězí, dále tofu, vejce, ryby, krevety, kalamáry, chobotničky, kobilky, švábi, cvrčci, červi a škorpióni. Syrové maso leží vyskládné na plechovém pultu (často na slunci) tak dlouho, dokud se neprodá. Prodejce nabere zákazníkovi požadované možství potravin stejnou rukou, kterou před minutou pročesal svazek bankovek, když inkasoval platbu. Hrst obrátí do igelitového sáčku, ten zaváže a vloží do igelitové tašky. Ještě přidá omáčku v malém pytlíčku a hůlky (v plast. obalu). Do sáčku dostanate taktéž vařící polévku – nepochybně BPA free. Když si jeden zvykne na tento unikátní způsob přípravy street foodu, je odměněn vskutku bohatou paletou zajímavých vůní a chutí. A to za pár kaček.
Při nakupování či prozkoumávání stánku na Vás prodejce už z dálky mává a povolává. Když si prohlížíte zboží, čtete menu nebo projevíte náznak sebemenšího zájmu, stoupne si do Vaší osobní zóny, kde zůstane dokud nekoupíte nebo neutečete. Propracované výrobky ze dřeva, kokosu i textilu vypovídají o thajské zručnosti. Mezi podnikateli, obchodníky, řidiči, průvodci a všemožnými zprostředkovateli panuje tvrdá konkurence. Někteří mi stisknou ruku a prostě nepustí, dokud se nezastavím. Napříč oblastmi, které se těší turistickému zájmu je nabídka zboží a služeb doslova astronomická. Obávám se, že do této kategorie již dnes spadá v podstatě celé plážové pobřeží plus několik populárních lokalit thajského vnitrozemí.
Cestování v Thajsku je velmi jednoduché. Člověk má vždy po ruce něco na zub, nějaký dopravní prostředek či organizovaný výlet. Měsíční data SIM 200Gb se 100% pokrytím včetně ostrovů vyjde na pětiklíště. Nádherné pláže, obrovské množství plastového odpadu, vynikající jídlo, ekonomika stojící na intenzivním turismu, tyrkysově modré, trochu kalné moře, nízké ceny, nízké hygienické standardy, krásné chrámy, všechno za poplatek, lidská neschopnost řešit problematické situace, bronchoskopie. To je několik pojmů a dojmů, které si odvážím z Thajska. Původně jsme měli v plánu pokračovat na sever do Chang Mai, ale plány se mění. Thajsko opouštíme a pokračujeme do Kambodži.
Mini info koutek:
Thajské království má necelých 70 mil. obyvatel. Úředním jazykem je thajština, občas se vyskytuje i obstojná angličtina. 94% lidí jsou budhisté, 5% islám. Thajsko je jedinou zemí jihovýchodní Asie, která se vyhnula přímé koloniální vládě.
V Thajsku se spotřebuje 8 plastových tašek denně na osobu.* Konkurovat by mohla snad jedině Česká Republika se svou spotřebou piva. Thajsko vysype 1 milion tun odpadu ročně do moře.
* Published on May 20, 2019