Koh Rong Sanloem – Cambodian paradise
[3. – 8. 3. 2020]
Pro přesun ze Siam Reap do 500km vzdáleného přístavu Sihanukville volíme nápaditý dopravní prostředek – noční autobus. Místo sedadel jsou po stranách uličky jednoduché palandy, vybavené nevysokým futonem, polštářkem a dečkou. Kvalita vozovky ubíhající pod nedostatečně odpruženými koly našeho vehiklu ve mně probouzí vzpomínky šťastných chvil, strávených jízdou na trase Brno – Praha. Po 10ti hodinách sporadického spánku posilněného dablovaným kinedrylem, přijíždíme k moři. Hurá! Pohled mi sklouzává k hlučným bagrům uprostřed ulice, ale i tak je krásné. Na palubě katamaránu s vánkem ve vlasech pokračujeme na jeden z posledních rájů na zemi – idylický ostrůvek bez vymožeností a bez starostí (ne tak docela) – Koh Rong Sanloem.
Kotvíme u dřevěného mola, jenž vyrůstá z duny čarokrásné pláže a na nepravidelných kůlech obrostlých černými mušlemi ční daleko do moře. Naší konečnou destinací je rybářská vesnička M-Pai (čti um-páj), skrytá v zátoce na severním cípu ostrova. Cestu po souši znemožňuje bujará zeleň džunglovitého charakteru, takže musíme počkat na navazující transfer, jenž vyplouvá za 5 hodin. Očarováni odlesky stříbrných vln, rozhodli jsme se tento prostoj strávit na písečném lůžku poblíž zdroje točeného piva za $1. Plavbu do M-Pai Bay nám jen o mrňousek znepříjemnil pan kormidelník, když nás nechtěl naložit do loďky. Jeho nejsilnější argument: “No boat! No boat!” jsme mu naštěstí rozmluvili. Nechtěl věřit pravosti lístku. Naskočili jsme proto rychle na palubu a zatvrzele ji odmítli opustit.
Na zápraží našeho dřevěného domečku si plnými doušky svěžího mořského vzduchu vychutnáváme výhled na pohádkovou pláž. Písek křupe pod chodidly jako čerstvý sníh, voda je průzračná a teplá – akorátní podmínky na správné počvachtáníčko. Není nic neobvyklého, když nicnetušící čvachtaly obklíčí místní gang dětí ve věku tři až pět let a nedají svým obětem pokoj, dokud se každý z nich alespoň jednou neproletí vzduchem po odrazu z Patiny hlavy. Ležérní vajb ostrovního života nám kradmo zalézá pod kůži. Kolem plážových podniků vystavěných v banánovém slohu, se zdržuje sladce omamná vůně marihuany, kterou lze volně zakoupit v místním mini marketu. Malý pytlík za 10 dolarů, velký za 20. Nejme žádný vyhulený hlavy, tak bereme ten malej. Pokud zrovna nespí, je dobrým zvykem obsluhy před prvním kontaktem se zákazníkem dodržet poctivou akademickou čtvrthodinku. Nejdřív jsme se tomu smáli, ale po týdnu už nám to tak vtipný nepřijde. Generátory elektřiny udržují věci v provozu, ale bankomat? To jsme asi spadli z višně. A tak jako zkušení výletníci platíme 10% přirážku za výběr u obchodníka a jsme rádi, že tady těch pár terminálů je.
Potvrzuje se, že na téhle cestě jsem si černýho petra vytáhl já. Zákeřný bacil z ovocného šejku mě skolil z nenadání a postaral se mi o probdělou noc prudké obousměrné povahy. Následně jsem odsouzen k celodennímu pobytu na lůžku, ze kterého mě vysvobozuje až dávka antibiotik a hrst antiprůjmik. Tolik medikamentů jako za poslední 3 týdny jsem nespořádal ani nepamatuju. Lékárníkovo doporučení vyhýbat se slunci je na tropickém ostrově poměrně ambiciózní úkol, takže se už pro jistotu psychicky připravuji i na nějakou tu vyrážku.
Velké množství přátelských psů patřících nikomu a všem pobíhá po okolí a skotačí v plytkých vlnách ranního příboje. Jejich vytí a štěkot nenechává mnoho ospalců (Paťu) pokračovat v jejich nejoblíbenější činnosti, ale velmi nás to netrápí, protože rána jsou tu nejkrásnější. Již potřetí prodlužujeme svůj pobyt. Jednak jsme z důvodu mé dočasné indisponovanosti ještě nestihli navštívit nejpověstnější pláž Clear Water Bay, ale hlavně nás to tady prostě baví. Taky asi nemáme kam spěchat. Vypadá to, že po návratu do Česka nás čeká leda tak karanténa.
Infokoutek:
Cesta: Siam Reap -> Sihanoukville -> Koh Rong Sanloem -> M-Pai Bay, nás vyšla na $30 USD / os. Jednoduché ubytování v bungalovu s vlastní koupelnou stojí $20-40 / noc / 2 os. Pivo dobré, místní jídlo slabší – je to loterie. Porce nudlí nadivoko $3, čersvá ryba $6, ovoce sladké, šťavnaté, nejlepší jsou finger bananas. Dostupné varianty stravování v západním stylu, jenž mají na svědomí cizinci, jsou podařené a často vegan-friendly. V Kambodži se používají dvě měny. Americké dollary a Riely (1:4000). Je naprosto běžné platit i vracet v jakékoliv kombinaci obou měn.