Kuala Lumpur aneb Blátivý Soutok
Kuala Lumpur je město rozmanitosti. Na relativně malé rozloze (vzhledem k počtu obyv. 2mil.) se mísí množství různých kultur, etnik, náboženství, vegetací, pachů a životních úrovní. Všudypřítomný smog, vlhko a dusno je typickou charakteristikou této tropické metropole. Moderní centrum v čele s impozantními Petronas Towers (450m) je obklopené udržovanými parky, kde se po západu slunce rozezní melodie doprovázející tryskající fontány a pestrobarevnou lightshow. O 100m dál pobíhají slepice kolem spících bezdomovců přikrytých plesnivou lepenkou, kterou vytáhli z hromady odpadků ležící opodál.
Místní nám bohužel dvakrát k srdci nepřirostli. Jejich neochota a neschopnost komunikovat nás celkem zamrzela, zvlášť po adaptování přátelských zvyklostí z Austrálie. Když chce člověk v obchodě zaplatit kartou, tak má pocit, že je to doslova obtěžuje. Úsměvem by taky nemuseli tak šetřit a celkově mám z Kualy lehce ponurejší náladu.
Jídlo podprůměr, na ulici se sice dá narazit na zajímavý kousky – např. Durian (ovoce s chutí shnilého česneku a vůní zapařené nohy), nicméně gurmáni budou pravďepodobně zklamaní. Základní ingredience většiny stánkařů jsou mouka, olej a cukr. V lepších restauracích to asi bude jiná, ale my jíme nejrači na ulici, člověk získá autentičtější feeling. Naštěstí ovoce je tu je dobrý. Kafe? Bída. Hygiena? Raději no comment.
Ubytování jsme pořešili ve spartanském hostelu v Chinatownu, takže o zabávu nebylo nouze. Zvládli jsme trípek na posvátné hinduistické jeskyně Batu caves, kde přirodní úkaz hizdí stánky se suvenýry (ano i uvnitř), poházené odpadky a stavební materiál z probíhajících prací. Atmošku však zachraňují vychcaní opičáci, kteří pro banán i přes plot skočí. Dokonce vyšel čas i na planetárium, několik hindu templů a národní mešitu vč. hodinové přednášky o islámu. Teď už ale čabajka na Bali!
INFO KOUTEK:
– V Malajsii žije 30 mil. obyv., z toho 2 mil. v hl. městě Kuala Lumpur
– Kuala Lumpur je v překladu blátivý soutok
– Měna: Ringgit (MYR) = 6 Kč
– Jazyk: Malajština, anglicky se dá domluvit na zákl. věcech
– Náboženství: islám (60%), buddhismus, hinduismus
– Hostel Birdnest (Chinatown), 40 MYR/noc za dvoulůžkový pokoj
– Transport po městě: mimo standart. hr. dopravu se vyplatí chodit pěšky (rozumné vzdálenosti) nebo využít appku Grab (jak Uber), z a na letiště jedině busem – cena 12MYR/os. (vlak/taxi je výrazně dražší)